Zbytky keramické hlíny se dají použít i jinak než k výrobě keramiky. Hlína se rozdělá s vodou na řidší kaši, pak se prstem nebo štětcem namaluje jednoduchý obrázek (geometrické tvary, lupeny, ...) na bavlněnou látku. Obrázek se nechá do druhého dne zaschnout. Pak na obrázek nastříkáme rozprašovačem barvu na textil. Můžeme použít i více barev. Opět necháme důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne. Po zaschnutí barvy po rubu látku zažehlíme, odstraníme hlínu vydrolením a vypereme. Tam, co jsme namalovali obrázek keramickou hlínou, zůstane podkladová barva látky, kterou jsme použili. Tak jsme u nás v mateřské škole vyráběli vánoční dárky pro rodiče.

Bc. Ilona Brusová, učitelka MŠ

Ve čtvrtek 7. prosince 2017 přijel před naši mateřskou školku Mikuláš s čertem na ozdobeném voze, který byl tažen koníkem. Projeli jsme se po vesnici a každý odpověděl na otázku, co si přeje od Ježíška pod vánoční stromeček. Zarecitovali jsme si básničky, které známe o Mikuláši a čertech a za odměnu jsme dostali Mikulášskou nadílku. Tímto chceme poděkovat manželům Gnädingerovým za krásný zážitek i za dárky.

Bc. Ilona Brusová, učitelka MŠ

Ve středu 18. října 2017 jsme navštívili výstavu „Afrika hravá“ v muzeu v Jindřichově Hradci. Dozvěděli jsme se, jak v Africe lidé žijí, jaká zde najdeme zvířata. Vyzkoušeli jsme si drcení kukuřičných a fazolových zrn v hmoždíři na přípravu jídel. Moc nám to ale nešlo, asi bychom byli o hladu. Hračky pro děti zde vyrábějí rodiče nebo starší sourozenci ze dřeva, hlíny a starých hadříků. Šperky a různé ozdoby si vytvářejí z korálků, mušliček a dřeva. Pro šamanské rituály používají různé masky. V dílně jsme si také jednu papírovou vyrobili a odnesli jsme si ji domů do školky. V muzeu jsme si také pohráli v domorodých chatrčích. Na výstavě se nám moc líbilo.