V pátek 31. května 2019 jsme realizovali doprovodné opatření v rámci projektu „Mléko do škol“ jako součást výchovy ke zdraví. Na tento doprovodný program jsme využili „Ochutnávkový koš“, v kterém byl mix různých mléčných výrobků.
V první části programu si žáci museli zapamatovat co nejvíce druhů mléčných výrobků, které po daný časový úsek viděli. Potom jsme společně všechny výrobky pojmenovali. Dále jsme rozdělili mléčné výrobky na mléka, zakysané výrobky, tvarohy, sýry a másla.
V druhé části programu rozpoznávaly děti různě tučná mléka a zákys „naslepo“ podle chuti, což je bavilo nejvíce. Dětem byla zdůrazněna nutnost bezpečného zacházení s potravinami.
Na samotný závěr mohli žáci ochutnat všechny druhy mléčných výrobků z ochutnávkového koše, například mléko polotučné, plnotučné, zákys, Cottage (v podobě pomazánky s pažitkou), plátkové sýry Eidam, Madeland a sýry Kamadet a Blaťácké zlato.
                                                                                                             Mgr. Karel Král, ředitel ZŠ a MŠ Lodhéřov