Že vám tato slova nic neříkají? Nic si z toho nedělejte. Nám do úterý 12. prosince také ne. Právě tento den jsme se vydali do Jindřichova Hradce nasát předvánoční atmosféru a hlavně do muzea na edukační program, v němž byly žákům přiblíženy tradiční lidové zvyky a tradice v průběhu celého roku. Žáci si nejprve prohlédli expozici zvyků a tradic podle ročních období a připomněli si, jak se slaví Advent, Zlé Lucky, Barborky, Mikuláš, Vánoce, Tři králové, vynášení smrtky, masopust, Velikonoce, jindřichohradecká pouť Porcinkule, dožínky, posvícení a mnoho dalších.
V další části programu se žáci rozdělili do skupin a vyplňovali pracovní listy, skládali puzzle či pracovali na interaktivní tabuli. V muzeu jsme si dále prohlédli výstavu betlémů v přilehlém klášteře. No a co jsou ona záhadná slova v názvu programu?
Šerka je část ženského lidového kroje - sukně. Šáší je vnitřní část květu orobince používaná ke zdobení velikonočních kraslic. Měchura je blatský sváteční koláč. V tajence pracovního listu žáci vyluštili ještě jedno záhadné slovo – klibna. Tipnete si, co toto slovo znamená? Nebudu vás dlouho napínat. Jedná se o masku dřevěné kobyly vydávající klapavý zvuk, se kterou koledníci obcházeli vesnici v předvečer svátku Tří králů, tedy 5. ledna.
Závěrem exkurze jsme ještě navštívili hlavní budovu muzea, kde si žáci kromě dalších expozic prohlédli i Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě, které byly znovu k vidění po téměř sedmi letech oprav a restaurování.
Mgr. Karel Král, ředitel ZŠ a MŠ Lodhéřov