Ve čtvrtek 15. června 2017 jsme realizovali doprovodné opatření v rámci projektu „Ovoce do škol" jako součást výchovy ke zdraví. Na tento doprovodný program jsme využili „Ochutnávkový koš", v kterém byl mix různých známých i méně známých druhů ovoce a zeleniny.

V první části programu si žáci museli zapamatovat co nejvíce druhů ovoce a zeleniny, které po daný časový úsek viděli. Potom rozpoznávali ovoce i zeleninu pouze po hmatu a tipovali, zda se dají pěstovat i u nás. V další části rozpoznávali, co je ovoce a co zelenina a rozdělovali je podle toho, zda rostou na keři nebo na stromě.

V druhé části programu rozpoznávaly děti vybrané druhy ovoce i zeleniny „naslepo" v podobě ochutnávkových jednohubek, což je bavilo nejvíce. Dětem byla zdůrazněna nutnost omývání ovoce a zeleniny a vysvětleno, jak jednotlivé druhy ovoce a zeleniny konzumovat.

Na samotný závěr mohli žáci ochutnat všechny druhy ovoce i zeleniny, například květák, pomeranče, žlutý meloun, papriky, řapíkatý celer, rajčata, ledový salát, salát LITTLE GEM, citron, vodnici, avokádo a fenykl. Žáci jako dárek dostali Úkolníčky se zeleninovými recepty.

Mgr. Karel Král, ředitel ZŠ a MŠ Lodhéřov